do kasy suma: 0,00 zł
Doradztwo Horeca

Zastanawiałeś się, co kryje się za tajemniczym skrótem HoReCa? Już tłumaczymy. Branża HoReCa obejmuje swoim terminem wszystkie instytucje bądź firmy z usługami hotelarsko-gastronomicznymi. Skrót ten pochodzi już z roku 1949, kiedy to właściciele restauracji, hoteli i kawiarni założyli w Zurychu organizację w obronie swoich praw. Wiec skrót ten oznacza nic innego jak: Hotel, Restaurant, Catering / Café.

Jak wyposażyć punkt gastronomiczny?

 Marzysz o własnej restauracji? Chcesz usprawnić już działającą pizzerię czy pub? Nie wiesz, od czego zacząć i jaki sprzęt wybrać? Dobrze trafiłeś! Doradztwo Horeca Polska to zespół ludzi od podszewki znający branżę gastronomiczną.

Jak wyposażyć punkt gastronomiczny? - doradztwo Horeca

W co wyposażyć kuchnię gastronomiczną?

Bijącym sercem każdego kulinarnego biznesu jest kuchnia. Zebraliśmy podstawowe informacje na temat jej niezbędnego wyposażenia i optymalnego wykorzystania przestrzeni. Od deski do krojenia po profesjonalne piece - w hurtowni gastronomicznej Horeca Polska znajdziesz absolutnie wszystko dla kuchni. Zawsze przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji warto zastanowić się nad jej funkcjonowaniem i przyszłym rozwojem. Dlatego doradztwo gastronomiczne rozpoczynamy zawsze od badania potrzeb konkretnego biznesu. Zupełnie inny sprzęt kuchenny potrzebny jest w restauracji, gdzie przygotowuje się różnorodne dania dla dużej liczby gości naraz, inny dla pizzerii, która wymaga specjalnego przyrządzenia potraw, jeszcze inny w pubie, gdzie podaje się raczej szybkie przekąski.

Chłodzenie

Są jednak urządzenia niezbędne w każdym takim punkcie, a ich dostosowanie do danego biznesu polega na wybraniu odpowiedniego typu i wydajności. Do takich sprzętów należą m.in. urządzenia chłodnicze. Dobór urządzenia chłodniczego nie sprowadza się tylko do ceny, ale zależy od specyfiki branży oraz ilości produktów, które będą przechowywane. W Horeca Polska zawsze szukamy urządzenia idealnego dla Twojego biznesu, kierujemy się pojemnością, klasą energetyczną, liczbą agregatów, termostatów. Tylko najmniejsze lokale mogą pozwolić sobie na korzystanie z tradycyjnej lodówki, zdecydowana większość stawia na specjalistyczne szafy chłodnicze. Ich wybór jest bardzo szeroki. W naszej ofercie znajdziesz szafy jedno- i dwudrzwiowe, z oraz bez zamrażarek. Niektórym właścicielom sugerujemy zakup dwóch urządzeń - osobnej zamrażarki i chłodziarki. Takie rozwiązanie stosowane jest najczęściej w barach. Właścicielom kuchni, w których liczy się każdy centymetr, proponujemy stoły mroźnicze. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie produkty mamy na wyciągnięcie ręki zaraz pod ladą roboczą. Podsumowując, w Horeca Polska do dyspozycji mamy:

  • tradycyjne lodówki,
  • szafy chłodnicze i szafy mroźnicze,
  • zamrażarki i chłodziarki,
  • stoły mroźnicze.

Urządzenia grzewcze i podgrzewające

Profesjonalne urządzenia grzewcze stanowią niezbędne wyposażenie kuchni w każdym lokalu gastronomicznym, w którym podaje się ciepłe potrawy. Do takich urządzeń należą m.in:

  • kuchnie (gazowe, indukcyjne),
  • mniejsze taborety grzewcze,
  • piece (w gastronomii najczęściej spotyka się piec parowo-konwekcyjny, parowy - idealny do przygotowania ryb, ryżu i warzyw, konwekcyjny – do pieczenia),
  • grille do burgerów, szaszłyków,
  • bemary do podtrzymania temperatury potraw,
  • podgrzewacze elektryczne, na paliwo,
  • frytownice, gofrownice, naleśnikarki,
  • inne w zależności od serwowanego menu.

Szeroki wybór urządzeń grzewczych i podgrzewających potrawy pozwala na zaopatrzenie nie tylko małych punktów typu budka z kebabem czy burgerami, ale również dużych restauracji z obszerną kuchnią, dostosowaną do wydawania kilkudziesięciu potraw naraz.

Zaplecze kuchenne

Funkcjonalne rozplanowanie zaplecza

Kuchnia to nie tylko ta część lokalu, w której bezpośrednio przygotowuje się posiłki. Równie ważne jest zaplecze, gdzie znajdą się zmywalnie, chłodnie, spiżarnie i magazyny. Ich rozmieszczenie, budowa i typ przyśpieszą lub spowolnią komunikację pracowników, a tym samym szybkość obsługi gości. Zaplecze kuchenne musi być nie tylko funkcjonalne i pojemne, ale też łatwe do utrzymania w czystości.

Zmywanie naczyń

W zależności od punktu, jaki prowadzimy, zmywanie naczyń może być w pełni zautomatyzowane (profesjonalne zmywarki do naczyń z funkcją wyparzania) lub ręczne - np. dla barów. Możliwe wtedy jest zastosowanie ręcznych zmywarek bez użycia prądu i o bardzo mały zużyciu wody. Barman w szybki sposób może umyć szkło i przygotować je odpowiednio do nalewania napoju (zmywarki ręczne NU mają wbudowaną funkcję zraszania szkła).


Serwowanie potraw w restauracji i barze

To, co gość otrzyma na talerzu, jest tylko jednym ze składników sukcesu lokalu. Liczy się także to w jaki sposób podamy potrawę.Tu nawet najmniejsze detale mają znaczenie, od rodzaju serwetek po strój obsługi. W hurtowni gastronomicznej Horeca Polska doradzimy, jak połączyć ze sobą wszystkie te elementy, aby Twój lokal odniósł sukces, a inwestycja zwróciła się w postaci ponownej wizyty.

Podane na tacy

Wybór zastawy to wyzwanie dla każdego lokalu. Inne oczekiwania i gusta mają młodzi dorośli, inne dojrzali smakosze. Dobór asortymentu zależy również od gałęzi gastronomii i upodobań naszych potencjalnych klientów - w barach i pizzeriach coraz częściej możemy spotkać słoiki w roli szklanek i drewniane tace zamiast talerzy, tradycjonaliści nie wyobrażają sobie jednak posiłku bez porcelany. W Horeca Polska znajdziesz szeroki wybór zastawy do przygotowywania i podawania przeróżnych potraw. Mamy wielkie talerze do pizzy i malutkie łódeczki typu fingerfood do pięknego eksponowania przystawek. Mamy deski do serwowania wędlin i serów oraz kolumny i ekspozytory na ciasta i słodkości.

Doradzimy Ci co wybrać, pamiętając, że zastawa musi być też praktyczna – odporna na działanie środków czyszczących i urazy mechaniczne związane z intensywną eksploatacją. Dopasujemy też do niej dodatki - koszyki na pieczywo, cukiernice, przyprawniki czy sztućce.
Serwowanie potraw - naczynia do serwowania i dobrze ubrany kelner

Obsługa – wizytówka lokalu

Nie tylko dania są wizytówką lokalu, ale także obsługa, zwłaszcza kelnerzy, którzy powinni być prawdziwymi ambasadorami marki. O ich profesjonalizmie świadczy nie tylko doskonała znajomość menu, takt i życzliwość, ale przede wszystkim prezencja. Profesjonalna odzież gastronomiczna to schludne ubrania dla kelnerów, w tym fartuchy i zapaski. Warto również zadbać o stroje na kuchni. Odpowiednio dobrane zapewnią higienę i bezpieczeństwo. W naszej ofercie znajdziesz odzież kuchenną od spodni, czapek i koszulek, poprzez bluzy szefa kuchni, aż po metalowe rękawice. W hurtowni Horeca Polska stawiamy na jakość materiałów, aby zapewnić komfort użytkowania nawet w wysokich temperaturach.

Razem stworzymy lokal, który warto będzie odwiedzać!


Piec konwekcyjno-parowy

Piece konwekcyjno-parowe to urządzenia, które są obowiązkowym wyposażeniem profesjonalnej kuchni i nie tylko, ponieważ coraz częściej są wykorzystywane w małych lokalach gastronomicznych oraz handlowych. Na przestrzeni lat wyparły szereg innych urządzeń grzejnych takich jak kotły warzelne, patelnie uchylne, płyty grillowe, garnki, frytownice i inne. Nie oznacza to jednak, że nie mają one zastosowania w codziennej pracy. Restauratorzy, właściciele zakładów zbiorowego żywienia decydując się na zakup pieca, kierują się względami ekonomicznymi i słusznie. Dlatego też, jeżeli rozważają Państwo zakup nowego pieca, ten artykuł z pewnością dostarczy wszystkich niezbędnych informacji i rozwieje wszelkie wątpliwości odnośnie do nowoczesnych metod obróbki cieplnej.

Piec konwekcyjno-parowy tak naprawdę zastępuje kilka urządzeń, nie zajmuje dużo miejsca, dodatkowo opcjonalnie możliwe jest ustawianie jednego urządzenia na drugim. W użytkowaniu niezwykle pomocne są także podstawy pod piec, które poprawiają komfort pracy. Niektóre z nich mają specjalne półki na blachy lub pojemniki GN. Dzięki temu możemy zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania.

W piecu konwekcyjno-parowym możemy stosować różne rodzaje obróbki cieplnej:

  • gotować w gorącej parze,
  • dusić,
  • blanszować,
  • piec,
  • smażyć,
  • grillować,
  • regenerować potrawy.

Zastosowanie pieca konwekcyjno-parowego ma odzwierciedlenie nie tylko w jakości potraw, ale także w ograniczeniu kosztów. Piec jest urządzeniem wysokowydajnym energetycznie. Temperatura przygotowania potraw jest obniżona poprzez zastosowanie systemu cyrkulacji gorącego powietrza, co przekłada się na krótszy czas obróbki termicznej przygotowywanych potraw. W porównaniu do tradycyjnych urządzeń piece konwekcyjno-parowe zużywają średnio o 30% mniej energii elektrycznej oraz 40% mniej wody.

Zgodnie z nazwą działanie pieca konwekcyjno-parowego oparte jest na wielokrotnym przetłaczaniu gorącego powietrza przez wentylatory do komory wewnętrznej, a następnie do filtrów, których zadaniem jest oczyszczenie z tłuszczów. System ten gwarantuje równomierny rozkład temperatury oraz nieprzenikanie się zapachów, którego nośnikami są zazwyczaj tłuszcze. Z kolei funkcja naparowania komory przyspiesza proces obróbki cieplnej, zapobiega utracie wilgotności oraz wysuszeniu potraw. Temperatura wewnątrz pieca jest kontrolowana za pomocą sondy termicznej, dzięki niej przygotowane potrawy nie są surowe lub przypieczone.

Elektroniczny programator umożliwia także zapamiętywanie receptur, co zdecydowanie ułatwia pracę, dodatkowo pozwala bezproblemowo odtwarzać cykl pieczenia niewykwalifikowanym pracownikom. Piec oczywiście nie zastąpi profesjonalnego kucharza, ale zwiększy wydajność i pozwali zachować niezmienną jakość. Przyrządzane potrawy w piecu konwekcyjno-parowym nie tracą barw, w stosunku do innych urządzeń mają do 50% mniej strat podczas pieczenia mięsa, 25% mniej strat podczas gotowania co przekłada się na zachowanie wartości odżywczych oraz witamin. Dodatkowo odnotowuje się mniejsze o 95% zużycie tłuszczu.

Dokonując wyboru pieca konwekcyjno-parowego musimy zastanowić się nad rodzajem zasilania pieca, ilości dań serwowanych oraz stosowanych rodzajach obróbki termicznej w lokalu. Pojemność pieca określa ilość pojemników GN, które wkłada się na specjalne prowadnice umieszczone wewnątrz. Pojemniki GN dobieramy, mając na uwadze odległość między prowadnicami. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo różne modele pieców konwekcyjnych pod względem wielkości, przeznaczenia, jak i parametrów technicznych, dzięki czemu każdy znajdzie produkt najlepiej odpowiadający własnym oczekiwaniom.


Zmywarka

Profesjonalne zmywarki przystosowane są do ciągłej pracy.  Od tradycyjnych odpowiedników różnią się przede wszystkim wydajnością, krótki cykl mycia trwa 60 sekund. Gastronomiczne zmywarki mają wyższą temperaturę mycia, proces ten ma na celu wysterylizowanie naczyń i jest niezwykle istotny ze względów higienicznych oraz konieczności spełnienia norm sanitarnych. Zmywarka przemysłowa jest niezbędnym urządzeniem w profesjonalnej kuchni.

Rodzaje zmywarek gastronomicznych

Wybór rodzaju zmywarki determinuje wielkość lokalu gastronomicznego. Do barów, pubów idealnie sprawdzają się zmywarki do szkła. Większe lokale wybierają zazwyczaj zmywarki uniwersalne. Z kolei w dużych restauracjach oraz zakładach zbiorowego żywienia prym wiodą zmywarki kapturowe oraz tunelowe.

Zmywarka do szkła

Najczęściej stosowany rodzaj zmywarki w barach oraz kawiarniach. Posiada kosze o wymiarach 350x350 bądź 400x400. Ten rodzaj urządzenia przeznaczony jest do mycia szkła, kubków, filiżanek,  sztućców oraz małych talerzy. Urządzenie niewielkich wymiarów cechuje się niższą temperaturą mycia, płukania oraz krótszym cyklem działania ze względu na rodzaj naczyń, do którego jest dedykowane.

Zmywarka uniwersalna

Najbardziej popularny rodzaj zmywarek profesjonalnych ze względu na uniwersalny charakter urządzenia oraz pojemność koszy o wymiarach 500x500. Zmywarka z funkcją wyparzania przystosowana jest do mycia szkła, talerzy, tac oraz pojemników GN. Sprzęt tego rodzaju jest odpowiedni do średniej wielkości punktów gastronomicznych.

Zmywarka kapturowa

Konstrukcja zmywarki kapturowej jest zdecydowanie większa aniżeli zmywarki uniwersalnej. Urządzenie jest idealne zarówno do średnich jak i dużych lokali gastronomicznych. W tym rodzaju zmywarki umyjemy nie tylko szkło, talerze oraz kubki ale także garnki, patelnie, pojemniki GN oraz tace.

Działanie zmywarek przemysłowych

Zmywarka przemysłowa jest urządzeniem proekologicznym ze względu na mniejsze zużycie wody, energii elektrycznej oraz środków myjących w stosunku do tradycyjnego mycia naczyń. Mniejsze zużycie przekłada się jednocześnie na niższe nakłady finansowe i jest dobrym wyborem proekonomicznym.

Cykl mycia w zmywarce gastronomicznej odbywa się w trzech etapach:

  • mycie z dodatkiem płynu myjącego
  • płukanie z dodatkiem płynu nabłyszczającego
  • wyparzanie.

Zakup zmywarki gastronomicznej

Decydując się na zakup zmywarki gastronomicznej musimy wsiąść pod uwagę następujące kwestie:

  • Rodzaj zmywarki. W zależności od rodzaju naczyń i ich rozmiaru wybieramy spośród zmywarek do szkła, uniwersalnych bądź kapturowych oraz tunelowych.
  • Pojemność zmywarki. Wielkość komory myjącej determinują wymiary kosza oraz wysokość wsadu.
  • Rodzaj zasilania prądem elektrycznym – 200V lub 400V. Większa moc przekłada się na większą wydajność urządzenia, jednak wymaga zasilania prądem trójfazowym.
  • Podłączenie do ciepłej lub zimnej wody. Podłączenie do ciepłej wody skraca czas potrzebny na podgrzanie wody niezbędnej do zmywania, ogranicza postoje.
  • Odpływ wody. Urządzenie powinno być wyposażone w pompę spustową (zrzutową), która odprowadza ścieki do kanalizacji. Alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie zmywarki na podstawie, bezpośrednio nad odpływem.
  • Dozowniki płynów. Należy się upewnić czy zmywarka jest wyposażona w automatyczny dozownik płynu myjącego oraz nabłyszczającego. Możemy zakupić zmywarkę z fabrycznie zamontowanymi dozownikami bądź zakupić je oddzielnie.
  • Rodzaj sterowania. Sterowanie elektromechaniczne bądź elektroniczne.

W ofercie sklepu znajduje się dużo rodzajów zmywarek gastronomicznych, każdy może wybrać model dostosowany do potrzeb lokalu gastronomicznego.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium