do kasy suma: 0,00 zł
Jaki kieliszek wybrać?
Jaki kieliszek wybrać?

Jaki kieliszek wybrać?

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór kieliszków. Restauracje nie mogą sobie pozwolić, aby podać alkohol w nieodpowiednim kieliszku, gdyż każdy ma swoje przeznaczenie. Czy wiecie jaki kieliszek dobrać do danego alkoholu? Ta kwestia zostanie omówiona w tym artykule.

Kieliszki do wina czerwonego

W sklepach często spotykamy kieliszki do wina, lecz nie zdajemy sobie sprawy, że innego użyjemy do wina czerwonego, a innego do białego. Kieliszki do wina czerwonego są cienkie i transparentne, gdyż jego użytkownik będzie oceniać klarowność i przede wszystkim kolor napoju. Czasza powinna być duża, ponieważ wino zaczyna „oddychać”, a wtedy smak staje się bardziej intensywny. Warto pamiętać, że kieliszków do wina nigdy nie napełniamy w całości. Optymalna ilość to połowa kieliszka, choć zaleca się 1/3, szczególnie jeśli wino jest starsze.

Kieliszki do wina białego

Tego typu kieliszek powinien być troszkę mniejszy i węższy od swojego poprzednika, powinien również mieć wyższą nóżkę. Białe wino nie ma tak silnego aromatu jak czerwone, jest nieco delikatniejsze. Zadaniem zwężonej szyjki jest skumulowanie i przeniesienie aromatu bezpośrednio do nozdrzy w celu delektowania się nie tylko smakiem, ale również zapachem. Natomiast mniejsza czasza pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury trunku.

Kieliszki do szampana

Kieliszki do szampana, inaczej nazywane flute charakteryzują się długim, zwężonym u góry kształtem. On również nie jest przypadkowy. Po pierwsze taki kształt kieliszka pozwala utrzymać niską temperaturę, ponieważ szampana zazwyczaj pijemy mocno schłodzonego. Po drugie, bąbelki ulatniają się bardzo powoli, więc trunek na długo zachowuje swój smak.

Kieliszki do wódki

W tym wypadku nie mamy ściśle określonego kształtu. Te kieliszki mają pojemność od 50 do 100 ml. Warto pamiętać, że wódkę czystą zazwyczaj podajemy w kieliszkach bez nóżki, natomiast kolorową – z nóżką.

Kieliszki do likierów

Te produkty przypominają nieco kieliszki do wódki. Ich pojemność również jest podobna. Na rynku możemy spotkać tego typu produkty z nóżką i bez niej. Tutaj kierujemy się głównie własnym gustem. Pamiętajcie jedynie o tym, że nie powinny być napełniane w całości (3/4 to optymalna ilość trunku w kieliszku)

Kieliszki do martini

Mają one bardzo charakterystyczny wygląd, gdyż przypominają odwrócony stożek. Są wykonane z cienkiego szkła, a czasza jest mocno rozkloszowana, co daje możliwość ciekawego ozdobienia krawędzi cukrem lub egzotycznymi owocami. Charakteryzuje je długa, wąska nóżka, więc produkt wygląda niesamowicie elegancko. Po nalaniu trunku często uzupełniamy go oliwką nabitą na wykałaczkę.

Odpowiedni kieliszek

W naszej ofercie znajdą Państwo więcej rodzajów kieliszków, choć tutaj zostały omówione te najważniejsze. Hurtownia szkła Katowice specjalizuje się produkcji szkła gastronomicznego. Dobór odpowiedniego szkła do alkoholu jest bardzo ważny, szczególnie w restauracjach, gdyż świadczy to o poziomie miejsca. Natomiast w domu, gdy zaprosimy znajomych, możemy ich pozytywnie zaskoczyć wiedzą dotyczącą doboru szkła gastronomicznego do danego trunku. Dlatego warto zaufać producentom, ponieważ wyroby tego typu są projektowane przez specjalistów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl