Jaka frytownica do restauracji? TOP 15 profesjonalnych frytkownic

W ofercie restauracji nie może zabraknąć frytek. Te najlepiej smażyć w profesjonalnych frytkownicach, co ułatwia i przyspiesza cały proces ich przygotowywania. Szukasz wysokiej klasy rozwiązań? Poznaj najlepsze dostępne na rynku propozycje cenionych producentów! Przedstawiamy 15 frytownic, które warto mieć w restauracyjnej kuchni!

1. Frytownica 3,5 + 5,5 l, Stalgast, Caterina

Frytownica 3,5 + 5,5 l, Stalgast, Caterina

Frytownica 3,5 + 5,5 L, Stalgast Caterina

Ta profesjonalna i solidna frytownica została wykonana z wysokiej klasy stali nierdzewnej. To doskonały wybór do każdej restauracji. Pojemniki na fryturę są wyciągane. Urządzenie wyposażono w termostat, który pozwala na zmianę temperatury pracy - może ona wynosić od 60 do 190 stopni Celsjusza. Kosze zostały dodatkowo wzmocnione. Producentem frytownicy jest marka Caterina. Urządzenie pracuje na zwykłym napięciu 230 V. Jego całkowita pojemność to około 8 do 9 litrów.

2. Frytownica Gredil Podwójna 5 litrów

Frytownica Gredil Podwójna 5 litrów

Frytownica Gredil Podwójna 5 litrów

Oto niewielkich rozmiarów urządzenie grzewcze dla małych i średnich lokali gastronomicznych. Frytkownica do restauracji ma obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej, co gwarantuje wysoką trwałość produktu. Model wyposażono w dwa kosze, każdy o pojemności 5 litrów, co daje pojemność roboczą 10 litrów. Całkowita moc to 6,4 kW podzielona równo na dwie komory. Urządzenie zasilane jest prądem 230 V. Zostało wyposażone w termostat bezpieczeństwa. F

3. Stalgast Frytownica nastawna 2x5 l., 2x3,2 kW Roller grill

 

Stalgast Frytownica nastawna 2x5 l., 2x3,2 kW Roller grill

Frytownica nastawna 2-komorowa 2x5 litrów

Frytownica firmy Stalgast, której całkowita pojemność wynosi 10 litrów w dwóch koszach po 5 litrów. Została wyposażona w system zimnej strefy, automatyczne filtrowanie oleju i termostat bezpieczeństwa, precyzyjna regulacja temperatury nie będzie więc problemem. Zarówno kosze, jak i pokrywy zostały wyposażone w uchwyty, które się nie nagrzewają. Również w tym przypadku nie zabrakło termostatu bezpieczeństwa, frytownice do gastronomii powinny być w niego wyposażone. Całkowita moc jednej komory to 3,2 kW, co razem daje 6,4 kW. Urządzenie pracuje na napięciu 230 V.

4. Elektryczna frytownica z zaworem 2x10l

 

Elektryczna frytownica z zaworem 2x10l

Elektryczna frytownica z zaworem Yato Gastro

Yato Gastro to marka istniejąca na rynku gastronomicznym od lat. Nic dziwnego, że jej produkty wybierają restauratorzy i hotelarze z całego świata. Nie inaczej jest w przypadku frytownicy elektrycznej stworzonej przez tego producenta. Produkt został wyposażony w zawór, dzięki któremu z frytownicy można usunąć olej - szybko i skutecznie! Urządzenie znajdzie zastosowanie w niemalże każdym punkcie gastronomicznym. W dwóch komorach, każda o pojemności 10 litrów, można smażyć frytki, krokiety, ryby, a także mięsa. To wszechstronny produkt, którego całkowita moc wynosi 6 kW. Urządzenie pracuje w temperaturze od 60 do 200 stopni Celsjusza.

5. Frytownica 17,5 litra Yato Gastro z szafą

 

Frytownica 17,5 litra Yato Gastro z szafą

Frytownica 17,5l z szafką

Kolejna propozycja producenta Yato Gastro. Frytownica dość sporych rozmiarów, za to wyposażona w dodatkową szafkę, która pozwala przechowywać różnego rodzaju narzędzia czy akcesoria. Jest to model wolnostojący, wyposażony w kranik. Ma tylko jedną komorę, jednak jej pojemność to aż 17,5 litra. Grzałka ma moc 6 kW. To naprawdę mocne urządzenie, które przygotuje nie tylko frytki, ale również mięso czy ryby. Tak jak w przypadku innych polecanych frytownic, w jej przypadku także nie obyło się bez zabezpieczeń przed przegrzaniem, kosza z izolowanym uchwytem, obudowy ze stali nierdzewnej i wygodnej rączki do otwierania szafki. Kompletne rozwiązanie sprawdzające się w dużych gastronomiach.

6. Frytownica elektryczna nastawna 2x10l Stalgast

Frytownica elektryczna nastawna 2x10l Stalgast

Frytownica elektryczna 2x10 litrów

Urządzenie do obróbki termicznej potraw (nie tylko frytek). Producentem jest firma Stalgast doskonale znana na rynku gastronomicznym. Model wyposażono w dwa kosze, z których każdy ma pojemność 10 litrów. Sprzęt sprawdzi się w małych, średnich i dużych restauracjach, stołówkach czy hotelowych kuchniach. Całkowita moc urządzenia wynosi 18 kW - naprawdę sporo, na jeden kosz jest to aż 9 kW. Model wyposażono w termostat, który pozwala na płynną zmianę temperatury aż do 190 stopni Celsjusza. Frytownica ma grawerowany laserowo panel przedni - znajdują się na nim kontrolki i ergonomiczne pokrętła. Nie mogło zabraknąć zabezpieczeń, na przykład zimnej strefy. Komory są zamykane, a każdy kosz wyposażono w izolowaną rączkę. Co ważne, model ma ruchome elementy grzewcze, które mocno ułatwiają czyszczenie.

7. Frytownica elektryczna 1 - komorowa Caterina 5l 2kW

Frytownica elektryczna 1 - komorowa Caterina 5l 2kW

Frytownica elektryczna Caterina 5l 2kW

Urządzenie polecane przede wszystkim do małych gastronomii. Charakteryzuje się ergonomicznym wykonaniem. Jest niewielkie - wyposażone w komorę o pojemności 5 litrów. Całkowita moc urządzenia to 2 kW. Pokrywa komory i sam kosz wewnątrz mają izolowane rączki, co zwiększa bezpieczeństwo pracy. Nie obyło się bez sporych rozmiarów zimnej strefy, co także wpływa na wygodę użytkowania. Frytkownice profesjonalne powinny mieć, a ta ma demontowany panel sterowania, dzięki czemu jej czyszczenie nie należy do trudnych zadań!

8. Frytownica nastawna 12 litrów z kranem

 

Frytownica nastawna 12 litrów z kranem

Frytownica 12 litrów z kranem

Nasadowa frytownica o pojemności aż 12 litrów. Jej największa zaleta? Z pewnością jest to kran do zlewania frytury, który mocno ułatwia czyszczenie sprzętu. Jest to model z jednym koszem, na nim nie zabrakło rączki, którą można złożyć. Również pokrywa została wyposażona w rączkę. Korzystanie i użytkowanie frytownicy jest bardzo proste. Urządzenie waży dokładnie 10 kilogramów. Pracuje na napięciu 400V, a jego moc wynosi dokładnie 6,4 kW. Frytownica jest dość mała, ale to tylko jej zaleta, kiedy w ciasnej kuchni restauracyjnej nie ma zbyt wiele miejsca. Na produkt przedsiębiorca otrzymuje 1 rok gwarancji!

9. Elektryczna frytownica z zaworem - pojemność 10 litrów

 

Elektryczna frytownica z zaworem - pojemność 10 litrów

Elektryczna frytownica z zaworem

Jednokomorowa frytownica marki Yato Gastro. Produkt zgrany, jego rozmiary nie są bowiem spore. Mimo to dość pojemny wybór do restauracji, hotelu, czy innej gastronomii. Całkowita pojemność kosza to bowiem 10 litrów. Urządzenie charakteryzuje się szybkością smażenia, prostą obsługą i jeszcze prostszym czyszczeniem. Nie mogło zabraknąć kranu. Frytownica elektryczna została stworzona z niezawodnego, wysokiej klasy poliwęglanu odpornego na działanie wysokich temperatur. Produkt sprawdzi się przy smażeniu frytek, ale również ryb i mięsa. Waży zaledwie 7 kilogramów!

10. Frytownica elektryczna 2-komorowa Caterina

 

Frytownica elektryczna 2-komorowa Caterina

Elektryczna frytownica Caterina - dwukomorowa

Profesjonalny sprzęt gastronomiczny, którego nie może zabraknąć w restauracjach. Frytownica elektryczna z dwoma komorami Caterina. Urządzenie bardzo wydajne, świetnie dostosowane do trudnych warunków, jakie panują w kuchniach. Prosta obsługa, łatwe kontrolowanie frytek za sprawą komór z rączkami. Również kosze o pojemności użytkowej 3,5 litra mają uchwyty. Na uwagę zasługuje minimalna temperatura, oleju, która wynosi jedynie 60 stopni Celsjusza. Zakres regulacji termostatu obejmuje temperaturę do 200 stopni Celsjusza. Panel sterujący może zostać w prosty i szybki sposób zdemontowany.

11. Wolnostojąca podwójna frytownica z szafką - Yato Gastro

 

Wolnostojąca podwójna frytownica z szafką - Yato Gastro

Wolnostojąca, podwójna frytownica z szafką

Element niezbędny w każdym punkcie gastronomicznym, które na dużą skalę serwuje potrawy smażone między innymi frytki, ale również mięso, ryby, krokiety, czy warzywa. Wolnostojąca podwójna frytownica z szafką marki Yato Gastro to sporych rozmiarów urządzenie. Maksymalna pojemność wlewcza każdej z dwóch komór to 16 litrów. Smażenie napędzają dwie grzałki o mocy 5 kW każda. Rozwiązanie wyposażono w termostat, który pozwala regulować temperaturę od 60 do 200 stopni Celsjusza. Nie mogło zabraknąć zabezpieczenia, które wyłączy grzałkę po przekroczeniu 260 stopni Celsjusza. Podwójna szafka to także sporo miejsca na wyposażenie niezbędne w restauracyjnej kuchni.

12. Frytownica IMBISS I

 

Frytownica IMBISS I

Frytownica IMBISS I

Bartscher to ceniona na rynku gastronomicznym marka produkująca świetnej jakości frytownice. Nie inaczej jest w przypadku niewielkiej, lecz naprawdę wydajnej frytownicy IMBISS I. Urządzenie wyposażono w kranik spustowy. Na koszu nie zabrakło nienagrzewającej się rączki. Jego całkowita pojemność to 5,5 litra. Panel sterujący jest przejrzysty, bardzo prosty w obsłudze. Urządzenie należy ustawić na blacie lub stole. Jednak nie jest duże, więc nie potrzebuje sporej ilości miejsca. Jest to model elektryczny pracujący na napięciu 230V, jego całkowita moc przyłączeniowa to 3,25 kW. Całość wykonano ze stali niklowo-chromowej, która oferuje wysoką trwałość przez wiele lat eksploatacji.

13. Frytownica MINI III

 

Frytownica MINI III

Frytownica MINI III

Kolejna propozycja od firmy Bartscher. Nie można się jednak temu dziwić, firma oferuje naprawdę wysokiej klasy frytownice do gastronomii. Tym razem model MINI III, który wyróżnia się niewielkimi wymiarami, co jednak nie przeszkodziło producentowi w umieszczeniu dwóch koszy. Pojemność jednego to dokładnie 3,6 litra, co w porównaniu do całkowitej szerokości 40 centymetrów jest naprawdę świetnym wynikiem. W wysokiej jakości produktach nie może zabraknąć termostatu bezpieczeństwa, tutaj oczywiście on występuje. Zakres temperatur to od 60 do 190 stopni Celsjusza. Urządzenie pracuje na napięciu 230V, moc jednej z dwóch grzałek to 4,4 kW.

14. Frytownica SNACK II

 

Frytownica SNACK II

Frytownica SNACK II

Elektryczna frytownica SNACK II od producenta Bartscher. Gotowa do podłączenia, łatwa w obsłudze, z dwoma komorami. Pojemność jednego kosza to dokładnie 2,4 litra, całkowita pojemność komory to jednak 4 litry. Kosze wyposażono w nienagrzewające się uchwyty. Nie zabrakło paneli sterujących z grzałkami, które pracują równo, szybko i bezbłędnie. Materiałem wykonania produktu jest stal szlachetna, odporna na wysokie temperatury, czy szkodliwe działanie wilgoci. Urządzenie stoi na gumowych nóżkach, które uniemożliwiają jego przemieszczanie się. Termostat pozwala na regulację temperatury od 50 do 190 stopni Celsjusza.

15. Elektryczna frytownica z zaworem spustowym 16 litrów - Yato Gastro

Elektryczna frytownica z zaworem spustowym 16 litrów - Yato Gastro

Elektryczna frytownica Yato Gastro - 16 litrów

Jednokomorowa jednak o sporej pojemności frytownica elektryczna marki Yato Gastro. Produkt z wygodnym zaworem spustowym. Komora jest zamykana, ma pojemność 16 litrów, wewnątrz niej znajduje się kosz, który wyposażono w nienagrzewający się uchwyt. Niezwykle wydajna, nowoczesna frytownica ma prosty w obsłudze panel sterujący. Urządzenie umożliwia smażenie frytek, ryb, warzyw, czy krokietów. Frytownicę wykonano ze stali nierdzewnej - trwałej i niezastąpionej w restauracyjnych kuchniach. Nie zabrakło tutaj systemu “zimnej strefy”.

Komentarze do wpisu (0)

Dane osobowe, które pozostawiasz w komentarzu, będą użyte w celu publikacji na naszej stronie pod komentowanym artykułem. Więcej w Polityce prywatności. Jednocześnie zostałam/em poinformowany, że administrator zastrzega sobie możliwość moderacji komentarzy lub odmowy ich publikacji jeżeli będą naruszać Regulamin, przepisy prawa lub zasady współżycia społecznego.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl