Najważniejsze cechy przydatne w zawodzie kelnera

Kelnerzy i kelnerki są bez wątpienia wizytówką każdej restauracji. Od ich uprzejmości i fachowego podejścia do klienta, zależy sukces lokalu, dlatego pracodawcy poszukują ludzi, których można darzyć zaufaniem i posiadających określone cechy. Należy pamiętać, że goście restauracji, oprócz dobrego jedzenia, zwracają uwagę na jakość obsługi, jej wygląd zewnętrzny oraz zachowanie. W tym materiale dowiesz się, jakie są najważniejsze cechy przydatne do pracy w zawodzie kelnera. Zapraszamy do lektury.

Najważniejsze cechy osobowe przydatne w zawodzie kelnera

Każda osoba, która decyduje się na pracę w zawodzie kelnera, powinna posiadać szereg predyspozycji. Można je podzielić na cechy osobowe, fizyczne oraz umiejętności, które nabywane są wraz z doświadczeniem. Zacznijmy od cech osobowych, które znacząco wpływają na kontakt między kelnerem a klientem. Najważniejszą z nich jest bez wątpienia odpowiedzialność za swoją pracę i firmę. Właściciele restauracji zwracają uwagę na nastawienie pracownika i jego chęć działania na korzyść placówki. Takie nastawienie jest związane z kolejną cechą, czyli chęcią samodoskonalenia swoich umiejętności i uczciwością. Osoby, które mimo niepowodzeń, starają się z nimi walczyć, osiągają w tym zawodzie sukcesy. Pamiętaj również o kulturze osobistej i przestrzeganiu etykiety.

Wśród cech osobowych nie mogło zabraknąć również umiejętności pracy w grupie z innymi kelnerami i szefem oraz umiejętności przekonywania klienta tak, aby nie poczuł się nadmiernie atakowany Twoimi propozycjami. Dzięki temu możesz wpływać na jego decyzję w sprawie złożonego zamówienia i liczyć na napiwek. Równie ważne są optymizm, dzięki któremu łatwiej poradzisz sobie ze stresem oraz poczucie humoru, które wpływa na jakość kontaktów z klientami i pomaga rozładować wszelkie napięcia i nieprzyjemne sytuacje. Dobry kelner powinien dbać o swój wygląd zewnętrzny. Powiedzenie ,,jak Cię widzą, tak Cię piszą”, wpływa na opinię o restauracji. Odpowiednią odzież kelnerską taką jak eleganckie kamizelki, spódnice, czy fartuchy znajdziesz w naszym sklepie Horeca Polska.

Cechy fizyczne dobrego kelnera

Cechy fizyczne poza ogólnym wyglądem, są traktowane w drugiej kolejności. Kwestie związane z odpowiednią prezencją, sprawnością manualną i fizyczną, oraz stanem zdrowia można doskonalić, lub niestety nie mamy nie wpływu. Należy jednak podkreślić, że dobra pamięć i znajomość języka obcego jest niezwykle poważana przez pracodawcę w bardziej prestiżowych restauracjach. Jeżeli brakuje Ci kilku z wyżej wymienionych cech, nie musisz się martwić. Możesz je ćwiczyć, a z czasem pojawią rezultaty.

Komentarze do wpisu (0)

Dane osobowe, które pozostawiasz w komentarzu, będą użyte w celu publikacji na naszej stronie pod komentowanym artykułem. Więcej w Polityce prywatności. Jednocześnie zostałam/em poinformowany, że administrator zastrzega sobie możliwość moderacji komentarzy lub odmowy ich publikacji jeżeli będą naruszać Regulamin, przepisy prawa lub zasady współżycia społecznego.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl