Noszenie tacy to niełatwa umiejętność

Umiejętność przenoszenia tac z naczyniami to wbrew pozorom niebywała sztuka. Doświadczony kelner musi nie tylko mieć siłę, aby udźwignąć niejednokrotnie ciężką tacę, ale także umiejętnie poruszać się z nią pośród wielu osób i napotkanych przeszkód takich jak krzesła, stoły, niczym wąskim i krętym korytarzem. Wszystkie te czynności należy w dodatku wykonywać z dbałością o komfort gości oraz ogólne zasady higieny.

W dzisiejszych czasach kelnerzy nie muszą nosić kilku talerzy na ręce, mogą wykorzystywać do tego poręczne tace do przenoszenia. Na rynku jest ogromny wybór tac, które dzielimy na tace do serwowania oraz przenoszenia. Tace kelnerskie dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach: zazwyczaj występują tace prostokątne oraz okrągłe. Mamy tace drewnianestalowe oraz wykonane z tworzywa sztucznego. Największą popularnością cieszą się tace ze specjalną powłoką antypoślizgową, która zabezpiecza przenoszone naczynia przed ześlizgnięciem. Tace mogą mieć także różne kolory oraz wzory, dzięki czemu możemy dobrać produkt odpowiadający wystrojowi wnętrza lokalu. Innego rodzaju tace są niezbędne w pubie a jeszcze inne w restauracji czy też stołówce.

Tace nosimy zawsze w lewej ręce, w zależności od wielkości tacy możemy ją trzymać palcami jak talerz w przypadku małej tacy na szkło, lub całą dłonią. Duże tace wymagają wsparcia na przedramieniu lub ramieniu. Ciężar naczyń na tacy może wynosić nawet 10kg, dlatego sprawność fizyczna oraz koordynacja ruchowa jest wskazana przy wykonywaniu tego typu czynności.

Dobra taca musi być poręczna i wygodna do noszenia. Niejednokrotnie na tacy przenosi się gorące potrawy oraz wrzątek, wobec czego należy zachować ostrożność i uważać, aby się nie poparzyć. Warto pamiętać także o odpowiednim rozłożeniu ciężaru na tacy, cięższe rzeczy warto ustawiać bliżej ciała a lżejsze dalej. Warto poćwiczyć, zanim podejdziemy do tematu profesjonalnie i nie zapominać o technikach serwowania, które mają wiele założeń. Umiejętność posługiwania się tacą to tylko początek nauki zawodu kelnera.

Komentarze do wpisu (0)

Dane osobowe, które pozostawiasz w komentarzu, będą użyte w celu publikacji na naszej stronie pod komentowanym artykułem. Więcej w Polityce prywatności. Jednocześnie zostałam/em poinformowany, że administrator zastrzega sobie możliwość moderacji komentarzy lub odmowy ich publikacji jeżeli będą naruszać Regulamin, przepisy prawa lub zasady współżycia społecznego.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl