W czym podać drinki, a w czym koniak?

Dobór odpowiedniego szkła do spożywanego trunku jest często utrapieniem dla barmanów-amatorów oraz podejmujących gości pań domu. Co ciekawe, również w barach, pubach czy restauracjach niejednokrotnie alkohol czy sok podawane są w niewłaściwych szklankach. A ma to późniejszy wpływ zarówno na prezentację trunku, jak i jego smak oraz aromat. Jak zatem wybrać odpowiednie szkło do serwowanego napoju? Spieszymy z pomocą! W poprzednim artykule pokazaliśmy jakie szkło wybrać do piwa, dzisiaj przedstawiamy Państwu krótki poradnik, który raz na zawsze rozwieje Państwa wątpliwości w przypadku innych trunków. 

Szklanki do drinków

Szkło dobierane jest adekwatnie do sporządzanych napojów. Mogą to być short drinki (same alkohole), long drinki (alkohole rozcieńczone) oraz hot drinki (gorący alkohol).

Kieliszki do short drinków

kieliszek do Martini

Odwrócony, mocno spłaszczony stożek osadzony na cienkiej nóżce. Jest to kieliszek najczęściej używany do wszelkiego rodzaju short drinków, a jego pojemność nie przekracza 150 ml. Nóżka zapobiega kontaktu dłoni z koktajlem, co powodowałoby jego ogrzewanie.

kieliszek do Margarity

Nieco zaokrąglona odmiana kieliszka martini z charakterystycznym wgłębieniem. Naczynie przeznaczone do podawania różnych odmian drinka o tej samej nazwie.

Szklanki do long drinków

Highball

Jest to najbardziej klasyczne szkło do serwowania koktajli. Wysokie, proste szklanki mają pojemność do 200 ml do 350 ml. Serwuje się w nich m.in. gin z tonikiem, Krwawą Mary, czy Cuba Libre.

Collins

Bardzo wysoka i wąska szklanka. W warunkach domowych może zostać zastąpiona szklanką typu highball. Nazwa pochodzi od drinka Tom Collins.

Hurricane

Charakterystyczny kształt zawdzięczają lampom używanym dawniej podczas huraganów. Całości dopełnia niska nóżka. Świetnie prezentują się w niej kolorowe, owocowe, tropikalne drinki jak Pina Colada, czy Sex On The Beach.

Szklanki do hot drinków

Irish Coffee

Szklanka o pojemności od 125 ml do 250 ml, obowiązkowo z uchwytem. Wykonane z grubego, żaroodpornego szkła naczynie pozwala na dłuższe utrzymanie temperatury.

Szklanki do whisky

Old fashioned, Lowball

Dedykowane szklanki do whisky to niskie, tęgie, okrągłe szklanki o grubym dnie, często w kształcie tulipana. Taka konstrukcja pozwala w pełni cieszyć się aromatem alkoholu. Pojemność szklanek nie przekracza 300 ml.

Dobrze wybierz szklanki do baru i restauracji

Lokale gastronomiczne na wyposażeniu powinny posiadać zarówno szkło do trunków, jak i szklanki do soku, czy wody. Należy przestrzegać tych samych reguł, które obowiązują podczas kompletowania prywatnego barku. Napoje bezalkoholowe podawać można w szklankach przeznaczonych do long drinków np. collins, natomiast wodę dobrze jest serwować w specjalnych kieliszkach. To w czym podajesz swoje napoje ma znaczenie - pokazuje dbanie o jakość serwowanych trunków oraz to, że jesteś profesjonalistą i znasz się na rzeczy. Warto zainwestować w różnorodne szklanki do restauracji.

Komentarze do wpisu (0)

Dane osobowe, które pozostawiasz w komentarzu, będą użyte w celu publikacji na naszej stronie pod komentowanym artykułem. Więcej w Polityce prywatności. Jednocześnie zostałam/em poinformowany, że administrator zastrzega sobie możliwość moderacji komentarzy lub odmowy ich publikacji jeżeli będą naruszać Regulamin, przepisy prawa lub zasady współżycia społecznego.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl