Czapka kucharska - historia symbolu kucharza

Istnieje wiele legend oraz historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie odnośnie do tradycji noszenia czapek kucharskich. Jedna z nich głosi, iż pierwsze czapki były tworzone na wzór korony i noszone przez wybranych kucharzy w starożytnej Asyrii. W ten sposób odznaczano zaufanych pracowników ze względu na powszechne wówczas obawy przed zatruciem bogatych Asyryjczyków, stanowiło to pewnego rodzaju wyróżnienie spośród innych pracowników kuchni.

Prawdziwy kucharz według Marie-Antoine Carême

W historię stroju kucharskiego wpisał się bez wątpienia także sławny w całej Europie, francuski szef kuchni Marie-Antoine Carême, który zaprojektował ubiór szefa kuchni. Była to bluza z dwoma rzędami guzików oraz wysoka czapka w białym kolorze nawiązującym do czystości i zasad higieny. Kapelusz Carême miał niespełna 50 cm, był dodatkowo wzmocniony dla zachowania idealnie pionowego kształtu. Tym samym czapka wskazywała na szefa kuchni, z kolei plisy umieszczone na niej były miernikiem jego umiejętności. Liczba plisów odzwierciedlała na ile sposobów kucharz potrafi przyrządzić jajko.

Dodatkowe centymetry Auguste Escoffier

Inny znany francuski kucharz Auguste Escoffier z racji niskiego wzrostu wybierał niezwykle wysokie czapki, dodając sobie tym samym centymetrów. W jego kuchni wysokość czapki odzwierciedlała doświadczenie oraz umiejętności danego kucharza. Im wyższa czapka, tym większa ranga.

Podczas gdy kiedyś nie do pomyślenia było, aby kucharz pracował bez nakrycia głowy, w dzisiejszych czasach coraz częściej zdarzają się pewne odstępstwa od reguły. Jednak mimo wszystko istnieją jeszcze lokale, w których czapka jest obowiązkowym elementem ubrania. W wielu restauracjach obowiązuje także bezwzględny zakaz noszenia długich włosów oraz wąsów i brody przez pracowników.

Co się nosi dziś?

Obecnie oferta czapek kucharskich jest bardzo bogata. Kucharze mogą wybierać spośród tradycyjnych budyniówek, czapek z daszkiem oraz toczków i bandamekCzapki kucharskie dostępne są w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu każdy może wybrać najbardziej odpowiedni model pod względem indywidualnych oczekiwań.

Komentarze do wpisu (0)

Dane osobowe, które pozostawiasz w komentarzu, będą użyte w celu publikacji na naszej stronie pod komentowanym artykułem. Więcej w Polityce prywatności. Jednocześnie zostałam/em poinformowany, że administrator zastrzega sobie możliwość moderacji komentarzy lub odmowy ich publikacji jeżeli będą naruszać Regulamin, przepisy prawa lub zasady współżycia społecznego.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl