do kasy suma: 0,00 zł
Historia i zastosowanie porcelany w gastronomii
Historia i zastosowanie porcelany w gastronomii

Porcelana stołowa to nie tylko przedmioty użytkowe. Porcelana zachwyca swoją formą, rodzajami zdobień, kolorystyką i historią. Porcelana to także inwestycja. Nie bez powodu przez długie lata porcelana była wyznacznikiem statusu majątkowego. Dzisiaj wyjątkowe okazy osiągają na aukcjach zawrotne sumy. Porcelana jest najczęściej wybieranym materiałem, z którego jest wykonana zastawa stołowa.

Porcelana na przestrzeni lat

Po raz pierwszy białą porcelanę wyprodukowano w Chinach w VII wieku. Zgodnie z legendami w Europie porcelana pojawiła się dzięki postaci Marco Polo. Bez wątpienia przyczynił się do tego bezpośrednio handel oraz liczne ekspansje, które sprowadziły porcelanę do Niemiec, a następnie do Wielkiej Brytanii. W Europie biała porcelana została wyprodukowana przez Böttgera się w 1709 roku. Pierwsza fabryka powstała w Miśni. Z uwagi na bliską odległość moda na wyroby porcelanowe trafiła do Polski dość szybko. W 1783 powstała pierwsza fabryka w Korcu. Kolejno pojawiła się manufaktura w Ćmielowie a w późniejszym czasie polska fabryka porcelany w Chodzieży i Wałbrzychu. Polska z pewnością może się pochwalić długoletnią tradycją tworzenia wyrobów porcelanowych. Wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenia, pasją oraz umiejętnościami tworzenia pięknych przedmiotów. Polska porcelana jest bardzo ceniona w Europie, jak i na całym świecie. Możemy być dumni z naszych rodzimych wyrobów porcelanowych.

 

Kolorystyka zastawy stołowej z porcelany

Biała porcelana cieszy się niesłabnącą popularnością od czasu jej wynalezienia w Chinach. Zmienia się kształt, zdobienia oraz delikatne wzory, a jednak kolor pozostaje ten sam. Pomimo tego kolorowa porcelana wchodzi szturmem na polskie stoły. Moda na kolor we wnętrzach przekłada się także na elementy zastawy stołowej. Kolorowe talerze zdobią nie tylko stół, ale także pomieszczenia. Stanowią ważny element aranżacji wystroju całości. Kolorowa zastawa stołowa jest bardzo często wybierana do lokali gastronomicznych. Szare, czerwone czy niebieskie talerze pięknie podkreślają wykwintne potrawy. Kolor, faktura oraz kształt jest specjalnie dobierany do serwowanego dania.

talerze marsala kolorowe porcelana do gastronomii

Zdobienie porcelany

Istnieje wiele rodzajów zdobień, każdy z nich jest uzależniony od rodzaju produktu, przekłada się na cenę oraz wartość artystyczną. Obecnie zdobi się porcelanę przy użyciu kalki bądź z użyciem nadruku laserowego czy też metodą fond, która polega na spryskiwaniu farbą specjalnym pistoletem. Rzadziej stosowaną techniką jest zdobienie reliefowe lub trawienie porcelany kwasem. Do dnia dzisiejszego stosowana jest najstarsza technika dekorowania porcelany polegająca na ręcznym malowaniu. Powstałe w ten sposób produkty mają dużą wartość artystyczną i są jedyne w swoim rodzaju.

Nowe technologie w produkcji porcelany

Nowoczesne technologie zdecydowanie przyczyniły się do ulepszania wyrobów porcelanowych i zmniejszania kosztów wytworzenia. Porcelana jest już dostępna dla wszystkich. Oczywiście nie brakuje kolekcji ręcznie zdobionych, które są zdecydowanie droższe od standardowych modeli, ale każdy może znaleźć coś dla siebie. Nowe receptury oraz parki technologiczne dają możliwość tworzenia bardziej trwałej porcelany, która jest odporna na obicia i pęknięcia. Dzięki czemu może być z powodzeniem stosowana w branży horeca.

zastawa porcelanowa prato biała do restauracji

O czym pamiętać wybierając porcelanę gastronomiczną?

Zastawa stołowa do restauracji oprócz względów wizualnych, które są indywidualną kwestią, musi się charakteryzować zwiększoną trwałością. Co oznacza, że zazwyczaj jest grubsza i cięższa. W restauracjach i lokalach zbiorowego żywienia porcelana jest stale w użytku. Wielokrotnie myta, wydawana klientom jest narażona na obicia i pęknięcia. Ważne jest, aby elementy zastawy stołowej były przystosowane do sztaplowania, czyli nakładania jednego naczynia na drugie. Porcelana gastronomiczna zazwyczaj nie jest sprzedawana w formie serwisów obiadowych czy też kawowych, tylko na sztuki.  W opakowaniach pełno kartonowych. Jakość porcelany dla branży horeca ma fundamentalne znaczenie.

W ostatnim czasie największą popularnością pośród porcelany dla gastronomii cieszy się kolekcja Alumina. Produkty marki Porcelana Bogucice mają większą zawartość tlenku glinu-korundu co przekłada się na większą odporność na obicia i pęknięcia powierzchni. Porcelana dostępna jest w dwóch zdobieniach – Cottage (kontrastowe ranty oraz nierównomierne kropki) oraz Nostalgia (zdobione ranty i powielony wzór w kształcie koła). Każdy rodzaj zdobienia dostępny jest w różnych kolorach. Dodatkowo kolekcje Alumina można łączyć, tworząc autorskie zestawy obiadowe czy też kawowe. Wszystkie elementy można używać w zmywarce oraz kuchence mikrofalowej.

talerz głęboki marsala

Dla gastronomii od lat produkuje porcelanę Lubiana, prezentując standardowe i uniwersalne kolekcje, zdobywa rzesze klientów. Jest to z pewnością oferta, która jest przystępna cenowo i posiada rozbudowane kolekcje pod względem rodzajów elementów zastawy stołowej. Biała porcelana w trzech liniach. Dla przykładu Kolekcja Wersal Lubiany to propozycja białej zastawy stołowej ze wzmocnionymi krawędziami. Wielbicielom delikatnych zdobień i nietypowych kształtów do gustu przypadnie porcelana Afrodyta Lubiany. Nowoczesny akcent z kolei odnajdziemy w kolekcji Kaszub/Hel.

Kolejna polska fabryka porcelany to Karolina. Firma z ponad 160-letnią tradycją ma w ofercie kilka kolekcji porcelany dla branży horeca. Dostępna jest porcelana ecru (porcelana Taranto, Liguria), w kolorze czystej bieli (porcelana Apulia, Prato) oraz w odcieniach bieli. Linie różnią się nie tylko kolorem, ale kształtem oraz rodzajem zdobień. Każda kolekcja posiada wiele elementów, co daje nieograniczone możliwości aranżacji stołu. Naczynia można ustawiać w stosach, używać w zmywarce i mikrofalówce. Porcelana Karolina pokryta jest bardzo twardym szkliwem, jej powierzchnia jest gładka i odporna na zarysowania.

Moda na porcelanę nie ustaje, szanujemy jej kruchość, ale doceniamy piękno i ponadczasowość. Wybierajmy porcelanę, mając na uwadze nie tylko względy estetyczne, ale także jej przeznaczenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium