Gastronomia w czasach koronawirusa

Obostrzenia dla gastronomii

 

W momencie, gdy restauracje oraz firmy świadczące usługi gastronomiczne zostały ponownie zamknięte, dla większości firm nastał trudny okres. Branża horeca walczy o przetrwanie. Każdy na swój sposób, minimalizując koszty, starając się o dofinansowanie bądź zmianę formy pracy na wydawanie posiłków na wynos i dowożenie ich do klientów.

 

Wraz ze zmianami, jakie nakłada nam rząd w związku z pandemią, zmienia się zapotrzebowanie na poszczególne produkty. Klienci reagują momentalnie, branża gastronomiczna chcąc przetrwać, nie rezygnuje i walczy o klientów, oferując im jedzenie na wynos. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się opakowania jednorazowe, torby papierowe oraz opakowanie termiczne na posiłki. W tym szczególnym czasie ważne jest, aby każdy dołożył swoją cegiełkę i w miarę możliwości skorzystał z takiej oferty w miejscu zamieszkania. Bądźmy solidarni, tak naprawdę nie wiemy, kiedy i my w ramach swojej działalności będziemy potrzebować wsparcia.

 

Jedzenie na wynos

 

Posiłki na wynos to możliwość spróbowania nowych potraw, odrobina przyjemności w dobie obostrzeń. Dla wielu właścicieli lokali gastronomicznych to być albo nie być na rynku. Pomimo, iż ostatni czas był ciężki, zawsze warto próbować i szukać alternatywnych rozwiązań w obrębie branży horeca. W ostatnim czasie ludzie w obawie przed zatłoczonymi miejscami rezygnowali z wizyt w restauracjach oraz barach. Zostały odwołane imprezy okolicznościowe typu urodziny, chrzciny, komunie. Nie też ma wesel, nikt nie planuje i nie rezerwuje nowych terminów w obawie przed zakażeniem oraz nagłymi obostrzeniami.

 

Zachęcamy do zamawiania posiłków na wynos dla siebie oraz najbliższych. Obiady domowe to także dobre rozwiązanie dla seniorów. W sytuacji, gdy wiele osób nie może lub nie chce wychodzić z domu, zamawianie jedzenia na wynos jest niejednokrotnie jedyną szansą na ciepły posiłek. Warto zatroszczyć się o naszych najbliższych opłacając im na przykład miesięczny abonament. Miasta dbają o swoich przedsiębiorców, w Internecie bez problemu znajdziemy listę firm, która oferuje dania na wynos.

 

Wskazówki dla branży horeca

 

Przedsiębiorcom z kolei polecamy zamieszczanie na swojej stronie firmowej oraz mediach społecznościowych aktualnych informacji odnośnie zasad funkcjonowania. Drugim krokiem jest dopracowanie menu oraz cennika, wybór najbardziej popularnych potraw. Nasze menu nie może być zbyt długie. Nie zapominajmy o promocjach oraz atrakcyjnych abonamentach miesięcznych bądź tygodniowych. Opłacona z góry usługa z pewnością pomoże nam lepiej rozplanować zakupy oraz plan pracy. Na koniec najważniejsza kwestia – kontakt z naszymi klientami. Bądźmy dostępni w obrębie różnych kanałów – telefon, mail czy media społecznościowe. Zadowolony klient zawsze wraca.

 

Komentarze do wpisu (0)

Dane osobowe, które pozostawiasz w komentarzu, będą użyte w celu publikacji na naszej stronie pod komentowanym artykułem. Więcej w Polityce prywatności. Jednocześnie zostałam/em poinformowany, że administrator zastrzega sobie możliwość moderacji komentarzy lub odmowy ich publikacji jeżeli będą naruszać Regulamin, przepisy prawa lub zasady współżycia społecznego.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl