Kufel, szklanka czy pokal do piwa?

Pogoda dopisuje, klienci, ciesząc się ostatnimi promieniami słońca, z przyjemnością korzystają z ogródków przy restauracjach oraz barach. Bezustannie bez względu na płeć klienci sięgają po zimne piwo. Pytanie, w czym podać ten napój o bursztynowej barwie? Na rynku nie brakuje różnych rodzajów naczyń dedykowanych do serwowania piwa.

Przed wiele lat najbardziej popularne i jednocześnie najtańsze były klasyczne szklanki do piwa. Następnie kufle, proste i ciężkie naczynia wykonane z grubego szkła. Obecnie coraz częściej naczynia dobierane są do rodzaju trunku. Szklanki mają nie tylko proste, ale wyszukane formy. Kufle mają piękne zdobienia, mają prosty kształt lub formę popularnej baryłki. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się też pokale do piwa. Eleganckie naczynia szklane na nóżce pięknie się prezentują i są wygodne. Polecamy, aby nie ograniczać się do jednego rodzaju naczyń. Zastawa stołowa co pewien czas wymaga odświeżenia. Dbajmy o klientów, profesjonalne szkło gastronomiczne to podstawa.

Komentarze do wpisu (0)

Dane osobowe, które pozostawiasz w komentarzu, będą użyte w celu publikacji na naszej stronie pod komentowanym artykułem. Więcej w Polityce prywatności. Jednocześnie zostałam/em poinformowany, że administrator zastrzega sobie możliwość moderacji komentarzy lub odmowy ich publikacji jeżeli będą naruszać Regulamin, przepisy prawa lub zasady współżycia społecznego.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl