Slow food – moda i powrót do tradycji

Slow food – moda i powrót do tradycji

Modne wyrażenia jak slow food czy slow life robią w ostatnich latach prawdziwą furorę. Stoją w opozycji do proponowanego pod koniec XX wieku trendu fast food, a wraz z nim fast life. Istnieje nawet fast fashion, czyli odzież, z którą walczą zwłaszcza ekolodzy, dostrzegający rosnące góry śmieci na całym świecie.

Slow food to prawdziwy powrót do korzeni i tradycji, zarówno przy wyborze produktów żywnościowych, jak i przygotowywaniu posiłków. Nieprzetworzona żywność jest współcześnie rarytasem, o który trzeba zabiegać, a powolne i spożywanie posiłków i delektowanie się jedzeniem, to dla osób żyjących w ciągłym pośpiechu, czynność zgoła nierealna. Dlatego moda na slow life jest z pewnością nie tylko kolejnym trendem, ale i potrzebą, by zwolnić i docenić codzienne życie, a slow food skupia się zwłaszcza na jego kulinarnym aspekcie.

Wolny jak ślimak

Założona w 1986 roku organizacja Slow Food to także ruch społeczny, skupiający osoby dbające o ochronę upraw rolnych, hodowli zwierząt oraz ekologicznych metod prowadzenia gospodarstw i zachowania zwyczajów kulinarnych w różnych regionach świata, zgodnie z kultywowaną od wieków tradycją. Symbolem ruchu stał się ślimak, stworzenie, które swoją powolnością poruszania, nawiązuje do przeciwstawienia się szybkiemu tempu życia, ale słowo wolny, można by również odnieść do uwolnienia się od reguł panujących we współczesnym świecie. Być wolnym oznacza przecież żyć według własnych zasad i tak, jak się pragnie, dlatego slow life jest dla tych, którzy nie boją odróżniać od tłumu.

Slow food to jedzenie powolne, w pełnym skupieniu i delektowanie się zarówno jego smakiem, aromatem, jak i wyglądem. Podane w umiejętnie dobranych naczyniach dodatkowo koi zmysły i nawiązuje do dawnych tradycji. Producenci proponują interesujące linie wyrobów, które niczym wehikuł czasu przeniosą nas przez dziesięciolecia. Jednym z przykładów takich produktów są naczynia ceramiczne, wytwarzane ręcznie, co powoduje, że każde z nich jest jedyne w swoim rodzaju. Ceramika stołowa doskonale wpisuje się z styl retro, który spodoba się każdemu zwolennikowi slow life, a sięga po nią coraz więcej restauratorów, proponujących polską kuchnię regionalną. Cała gama naczyń, w wśród nich bulionówki ceramiczne idealnie pasujące na tradycyjne potrawy jak gulasz czy rozgrzewające zupy  oraz zestaw ceramiczny DUO do podawania gorącej herbaty lub kawy. Kubek Grzaniec czy kufel kamionkowy doceni każdy zmarznięty turysta, odpoczywający zimą w góralskiej karczmie, przy ciepłym rozgrzewającym napoju. Do łask wróciły także naczynia drewniane, znane od wieków, a obecnie oferowane w nowoczesnej formie, jak seria naczyń do serwowania OAK, na których potrawy prezentują się w niebanalny sposób.

Lokale promujące slow food

Restauracje slow food powstają również w Polsce, a ich celem jest propagowanie wyjątkowych potraw tradycyjnych, celebrowania posiłków, które sprawiają radość. W obliczu trendów promujących szybkie przygotowanie żywności z dostępnych w marketach półproduktów, żywność slow to postawienie na regionalne, jedyne w swoim rodzaju, unikatowe wyroby, z długoletnią tradycją. Rzadko spotykane w sklepach lub nawet niedostępne w nich produkty z różnych stron kraju stanowią wyjątkową ofertę lokali slow food. Sprawdzone receptury, produkty od lokalnych rolników i hodowców oraz wyrazisty, oryginalny smak potraw przyciągają klientów do niezwykłych restauracji, gdzie posiłki serwuje się wolniej i niejednokrotnie trzeba na nie dłużej poczekać, ale to jeden z aspektów celebrowania jedzenia i cieszenia się każdą jego chwilą, począwszy od etapu przygotowania.

Komentarze do wpisu (0)

Dane osobowe, które pozostawiasz w komentarzu, będą użyte w celu publikacji na naszej stronie pod komentowanym artykułem. Więcej w Polityce prywatności. Jednocześnie zostałam/em poinformowany, że administrator zastrzega sobie możliwość moderacji komentarzy lub odmowy ich publikacji jeżeli będą naruszać Regulamin, przepisy prawa lub zasady współżycia społecznego.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl