Czy można żyć bez cukru?

Słodzić czy nie słodzić? - Oto jest pytanie.

W dzisiejszych czasach cukier towarzyszy nam praktycznie wszędzie. Bez trudu znajdziemy go w jedzeniu, słodyczach czy słodkich napojach. Wybierając się do kawiarni lub restauracji na stolikach gościnnych stoją fikuśne cukiernice, lub dostajemy cukier w niewielkich saszetkach, dostępne są w każdej ilości. Co więcej, możemy sobie cukier wybrać - zwykły cukier biały lub ten ciemniejszy, trzcinowy, przez wielu uważany za zdrowszy. Z pewnością wielu z nas nie wyobraża sobie pić nieposłodzonej kawy czy herbaty, inni zaś odchodzą od słodzenia z przyczyn zdrowotnych, a także z coraz bardziej popularnego trendu bycia fit. Z medycznego punktu widzenia im mniej cukru, tym lepiej, jednak należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy cukier może być nieszkodliwy, a jeśli tak to w jakich ilościach? Powracając do pytania „Słodzić czy nie słodzić?” - każdy powinien przeanalizować swoją dietę i w zgodzie z własnym sumieniem odpowiedzieć na to pytanie.

 

Czym jest cukier i jakie są jego rodzaje?

Cukier spożywczy to sacharoza, produkowana z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych. Dla chemika cukier to nic innego jak węglowodany, które obok tłuszczów są głównym źródłem energii. Choć wielu uważa, że cukier jest szkodliwy, jest nam również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. To dzięki niemu jesteśmy aktywni, mamy energię do działania, a nasze ciało utrzymuje odpowiednią temperaturę. Węglowodany znajdują się głównie w produktach roślinnych, zbożowych (np. makarony, otręby), warzywach i owocach. Cukry dzielą się na cukry proste i złożone. Proste to powszechnie znana glukoza, fruktoza (występujące w miodzie i owocach) i galaktoza, biorąca udział w tworzeniu między innymi laktozy. Do cukrów złożonych zalicza się polisacharydy (skrobia, glikogen, chityna, celuloza), disacharydy i oligosacharydy. Ich budowa różni się pod względem ilości cząsteczek chemicznych.

Cukier cukrowi nierówny

Nasz organizm przyswaja tylko niektóre cukry (węglowodany). Jest w stanie je strawić i wchłonąć, co skutkuje podniesionym stężeniem cukru we krwi. Cukry, których ludzkie ciało nie trawi to te, które znajdziemy w błonniku. Ulegają one tylko częściowemu rozkładowi i to dopiero pod koniec układu pokarmowego, to jest w jelicie grubym, pod wpływem działania bakterii jelitowych. Warto zaznaczyć, że błonnik jest nam niezwykle potrzebny do prawidłowego trawienia. Ma bardzo korzystny wpływ na pracę jelit, szczególnie u osób, które cierpią na zaburzenia trawienia. Działanie błonnika zbija poziom cukru we krwi oraz zmniejsza ilość złego cholesterolu.

Czy cukier jest zdrowy?

Za zdrowe cukry uważa się cukry złożone, do których należy np. skrobia. Znajdziemy je w makaronach, pieczywie i innych produktach pełnoziarnistych. Nie bójmy się jednak spożywania np. owoców, które zawierają cukry proste! Występują one w owocach w sposób naturalny wraz z innymi substancjami, które są niezbędne dla naszego zdrowia. Warto mieć na uwadze, że zjedzenie nawet dużej ilości owoców będzie zawsze lepsze niż spożywanie ciastek, batonów lub innych słodkości, których skład nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Pamiętajmy, że równowaga cukrowa jest ważna dla naszego organizmu, a wahania poziomu cukru niosą ze sobą wiele problemów zdrowotnych takich jak np. niedocukrzenie, cukrzyca, miażdżyca i wiele innych.

Cukier w restauracjach?

Cukier w restauracjach był, jest i będzie i to od klienta zależy, czy z niego skorzysta, czy też wybierze zdrowszą opcję. Warto jednak podawać cukier w ładnej, klasycznej cukiernicy, która doda każdemu restauracyjnemu stolikowi elegancji. Jeśli obecnie szukasz modnych cukiernic do swojej kawiarni, restauracji lub po prostu do domu, być może pomoże Ci dokonać wyboru nasza oferta

 

Zamawiając kawę, zazwyczaj podaje się ją z niewielkim dzbaneczkiem na mleko, dlatego też dobrym pomysłem jest zestaw, zawierający cukiernicę i elegancki dzbanek na mleko.

Komentarze do wpisu (0)

Dane osobowe, które pozostawiasz w komentarzu, będą użyte w celu publikacji na naszej stronie pod komentowanym artykułem. Więcej w Polityce prywatności. Jednocześnie zostałam/em poinformowany, że administrator zastrzega sobie możliwość moderacji komentarzy lub odmowy ich publikacji jeżeli będą naruszać Regulamin, przepisy prawa lub zasady współżycia społecznego.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl