do kasy suma: 0,00 zł
Cechy, którymi powinien posiadać profesjonalny szef kuchni
Cechy, którymi powinien posiadać profesjonalny szef kuchni

Szef kuchni to nie tylko zawód, którego głównym zajęciem jest przygotowanie dania w restauracji. Zakres jego obowiązków jest znacznie szerszy, dlatego nie każdy odnajdzie się w tego rodzaju pracy. Jednym z jego głównych zadań jest odpowiednie pokierowanie zespołem innych kucharzy i pomocników podczas przygotowania potraw, w nie zawsze komfortowej atmosferze.

Praca pod presją czasu zdecydowanie należy do tego zawodu. A więc nie jest to praca dla każdego, dlatego przed podjęciem decyzji o karierze kucharza warto się nad nią zastanowić i dowiedzieć czym tak naprawdę zajmuje się taka osoba i jakimi cechami powinien się wyróżniać. 

Czym zajmuje się szef kuchni ? 

To pozornie łatwy zawód. Jednak to tylko wizja przekazywana nam przez otoczenie. Branża, w jakiej działa profesjonalny kucharz jest bardzo wymagająca. Osoba pracująca na tym stanowisku ma wiele zadań do wykonania w niedługim czasie. Odpowiedzialność, jaka spoczywa, na tym zawodzie sprawia, że szefowi kuchni powierza się nie tylko kierowanie całym zespołem kucharzy i pomocników, ale także współpracę z innymi działami danej restauracji.

Główny kucharz jest tą osobą, która precyzyjnie układa menu, wykonuje prace administracyjne, a co najważniejsze żadne danie nie może zostać podane gościowi bez jego pozytywnej opinii. Ostateczna ocena dotycząca potrawy odbywa się w oparciu o smak i estetykę, pozwala na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. Jeżeli interesuje cię taka praca, to sprawdź, czy posiadasz cechy idealnie pasujące do tego zawodu.

Nie należy zapominać, iż warunki pracy na kuchni nie należą do łatwych. Wielogodzinne stanie, praca w wysokich temperaturach.

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny szef kuchni ? 

Profesjonalny szef kuchni to zdecydowanie jeden z najbardziej wymagających zawodów świata. Nie każdy może nim zostać, a wykonywanie przez niego zadania nie zawsze są łatwe dla osób mających styczności z tym zawodem po raz pierwszy. Osoba na stanowisku szefa kuchni powinna cechować się:

  • umiejętnością pracy pod presją - praca kucharza to nie tylko gotowanie w dużych ilościach. To także ich szybkie przyrządzenie, dlatego jeśli umiesz działać pod presją, doskonale się sprawdzisz w tym zawodzie.

  • zdolnością zarządzania zespołem - to jedna z najważniejszych cech, które powinien posiadać przedstawiciel tego zawodu. Jako najważniejsza osoba w kuchni kieruje i podejmuje decyzje o każdym daniu, pracowniku czy też przedmiocie znajdującej się w kuchni.

  • wyczuciem smaku i estetyki - kucharz to także osoba mająca wysokie poczucie kunsztu, który w łatwy sposób zamienić w coś niezwykle eleganckiego i wyrafinowanego, wyczucie smaku jest bezwarunkowo obowiązkowe.

  • dobrą organizacją pracy - zawód ten cechuje dobra organizacja, dlatego przyszły zastępca szefa kuchni a następnie szef powinien umieć i przestrzegać reguł ustalonego planu.

  •  komunikatywnością - cecha, bez której żaden dobry szef nie umiałby współpracować zarówno z klientami, jak i swoim zespołem.

 

Czy wytrwałość to cecha, którą powinien posiadać szef kuchni?

Każdemu zdarzają się wypadki, które całkowicie zmieniają smak dania, kolor czy zapach. Nawet tym najlepszym się to przydarza, dlatego w zawodzie ważna jest wytrwałość i dążenie do perfekcji. Działanie na zasadzie prób i błędów sprawia, że nie tylko danie wyjdzie idealne, ale sprawi, że twoje starania nie pójdą na marne. Cecha ta doskonale sprawdza się także podczas zarządzania zespołem w kuchni. Pierwsze próby tej czynności nie są łatwe i przynoszą dużo stresu, dlatego to właśnie wytrwałość pozwoli ci na szybkie wypracowanie indywidualnego sposobu działania twojej grupy. A więc jest to zdecydowanie cecha, którą jest wymagana na stanowisku szefa kuchni.

Przygotowanie potraw jest procesem, który zaczyna się od wyboru produktów, właściwego zarządzenia miejscem pracy kucharza, niebanalnymi umiejętnościami po efekt finalny. Cechy dobrego kucharza wbrew pozorom są bardzie wszechstronne, to osoba posiadająca wyczucie smaku, która tworzy warunki pracy w oparciu o dobrą atmosferę oraz systematycznie się rozwija i szkoli w swojej dziedzinie.

Dodatkowo dobrego szefa kuchni poznamy po umiejętnościach zarządzania i planowania, co jest niezbędne w tej branży. Jeżeli poznałeś cechy dobrego kucharza i je posiadasz. Nie jest Ci straszne działanie pod presją czasu i z dużą listą obowiązków to być może jest to zawód dla ciebie.

Buduj własną karierę poprzez doświadczenie, nikt nie dostaje wysokich stanowisk bez stosownej wiedzy. Każdy zaczyna od stanowiska pomocnika kuchennego, wyróżnieniem jest zastępca szefa kuchni.

Pamiętaj, że w pracy kucharza przygotowanie potraw to nie wszystko to, dobrego szefa kuchni poznasz po umiejętnościach, których nie można nazwać słowem. Swoistego wirtuoza w swojej dziedzinie, zarządzającego efektownie miejscem pracy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium