Gwiazdki Michelin - kulinarny przedmiot pożądania

Gwiazdki przy logo i nazwie hotelu to symbol jednoznacznie kojarzący się z udogodnieniami i standardem, jakich możemy oczekiwać wybierając jego usługi. Każdy kraj wybiera własną skalę i określa normy, jakie powinny spełniać poszczególne placówki. Niektóre z państw nie stosują klasyfikacji według gwiazdek lub hotele decydują się na takie oznaczenia zupełnie dobrowolnie. Zawsze jednak obowiązuje skala rosnąca, czyli im więcej gwiazdek, tym wyższa jakość usług, lepszy standard lokalu i wyposażenia, które mają ułatwić i uprzyjemnić pobyt gościom hotelowym. Równie ważne gwiazdki spotykamy w przypadku restauracji. W tym przypadku marzeniem wielu restauratorów jest otrzymanie kultowej już Gwiazdki Michelin, ale niestety zarówno sposób, jak i kryteria przyznawania tego oznaczenia są bardzo restrykcyjne, również ze względu na lokalizację.

Od opon do gwiazdek, czyli przewodnik braci Michelin

Francuska firma braci Michelin powstała w 1889 roku i zajmując się początkowo wyłącznie produkcją opon samochodowych, wkrótce rozwinęła swoją działalność również na polu zupełnie odmiennym, jakim jest ocena lokali gastronomicznych. Początek tej historii sięga 1900 roku, kiedy właściciele firmy postanowili zainwestować w reklamę produkowanych opon i zlecili opracowanie przewodnika po Francji, w którym znalazły się adresy polecanych miejsc, przydatne kierowcom podróżującym po kraju. Były wśród nich zarówno warsztaty samochodowe, jak i bary, restauracje czy hotele.

Początkowo przewodnik był darmowy, lecz autorzy wkrótce zmienili formę dystrybucji i informator był sprzedawany w całym kraju. Został doceniony przez klientów, a proponowane przez firmę oponiarską lokale gastronomiczne doczekały się pierwszych wyróżnień, w postaci słynnych dzisiaj Gwiazdek Michelin, świadczących o wysokiej jakości usług. Współczesne przewodniki Michelin obejmują swoim zakresem cały świat, a znalezienie się na proponowanej liście jest marzeniem wielu kucharzy na całym globie. Nie są to jednak symbole przyznawane na stałe, bowiem sprawdzane regularnie mogą być odebrane przez anonimowych inspektorów, którzy odwiedzając lokale kontrolują jakość podawanego jedzenia i obsługi.

Maksymalne trzy Gwiazdki Michelin posiada jedynie około sto lokali na całym świecie. Istnieją jednak oznaczenia dodatkowe, zwracające uwagę na lokal, jak na przykład kolorowe Sztućce przyznawane za wystrój, obsługę czy ogólnie panującą atmosferę w lokalu, a także Bib Gourmand świadczący o właściwym stosunku jakości do ceny. W klasyfikacji istnieją również rangi dodatkowe, jak Czarny Znaczek za interesujący wygląd dań, Czerwony Znaczek za wyjątkowy i wybitny wygląd potraw oraz Winogrono za świetną ofertę win.

Gwiazdki Michelin nie tylko dla luksusowych restauracji

Większość osób kojarzy przyznanie Gwiazdki Michelin w luksusową restauracją, gdzie znajdziemy olśniewający wystrój lokalu, obsługę w nienagannej odzieży gastronomicznej, ekskluzywne potrawy, elegancką zastawę stołową i wypolerowane na błysk srebrne sztućce. Okazuje się jednak, iż pożądane w świecie kulinarnym Gwiazdki Michelin, trafiają także do miejsc o zupełnie odmiennym charakterze, jakimi są lokale typu street food.  Nie zawsze jednak takie wyróżnienie jest dla właściciela korzystne. Bywają przypadki, w których prowadzący biznes gastronomiczny dobrowolnie zrezygnowali z prestiżu, na rzecz pracy spokojniejszej, bez nadmiernego stresu, potrzeby ciągłych innowacji i nowoczesnego, wciąż kontrolowanego menu. Szefowie kuchni i ich lokale wyróżnione przez Czerwony Przewodnik braci Michelin z pewnością zyskują na popularności i zyski finansowe wzrastają w znaczącym stopniu, jednak bywają przypadki, kiedy życie pod ciągłą presją skutecznie zniechęca do podtrzymywania uzyskanego wyróżnienia.

Komentarze do wpisu (0)

Dane osobowe, które pozostawiasz w komentarzu, będą użyte w celu publikacji na naszej stronie pod komentowanym artykułem. Więcej w Polityce prywatności. Jednocześnie zostałam/em poinformowany, że administrator zastrzega sobie możliwość moderacji komentarzy lub odmowy ich publikacji jeżeli będą naruszać Regulamin, przepisy prawa lub zasady współżycia społecznego.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl