Prawdziwa historia kawy

Niejeden z nas rozpoczyna dzień od filiżanki aromatycznej kawy, która obecnie jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Dzięki wysokiej zawartości kofeiny szybko stajemy się pełni energii i wigoru, a przede wszystkim myśl o drzemce lub głębokim śnie schodzi na dalszy plan. Kawa jest łatwo dostępna i stosunkowo tania, a kawiarnie pojawiają się niczym grzyby po deszczu, do których chętnie chadzamy lub umawiamy się z przyjaciółmi. Do małej czarnej chętnie również zjadamy niewielki kawałek kawiarnianego ciasta. Rodzajów kawy jest wiele: espresso, caffe latte, cappuccino, mocha, ristretto i wiele innych, których proces parzenia znacznie różni się od siebie. O kawie można powiedzieć wiele, ale czy wielu z nas zna prawdziwą historię kawy i legend o niej krążących?

Kawowe legendy

Jak wiele starych historii, tak również ta o kawie jest przepełniona magią i czarami. Jedna z najpopularniejszych legend opowiada o pewnym chłopcu - Kaldim, młodym pasterzu kóz, żyjącym w XI wieku w Etiopii. Wypasanie kóz było bezproblemowe, a zarazem niezwykle nudne, to też zazwyczaj Kaldi spędzał dni na słodkim lenistwie. Pewnego dnia zauważył, że jedna z pasących się kóz jest dziwnie pobudzona i bardziej ruchliwa niż reszta stada. Koza ta raczyła się czerwonymi owocami z rosnącego w pobliżu krzaka. Chłopiec postanowił również skosztować tajemniczych owoców. Po ich zjedzeniu poczuł się pełen energii i chęci do działania. Swoim odkryciem podzielił się z bliskimi, a oni z kolejnymi napotkanymi osobami i tak się zaczęła przygoda człowieka i kawy, bez której do dzisiaj nie możemy żyć.

Inną, równie ciekawą legendą, choć mniej wiarygodną jest poznanie kawy za sprawą boskiej działalności. Mówi ona o Archaniele Gabrielu, który postanowił poczęstować kawą Mahometa, który był bardzo zmęczony, chory i wycieńczony. Trunek ten spowodował przywrócenie mężczyźnie sił i zdrowia.

Wielkie odkrycie kawy

Tajemniczy napój zwany obecnie kawą  pochodzi z dalekiej Etiopii, z której to przywieziono do Arabii pierwsze ziarna kawy. Niewiele czasu zabrało Arabom zasmakowanie w napoju z owoców kawowego krzewu. Kawa została okrzyknięta „nowym winem islamu”, a to za sprawą swoich pobudzających właściwości. Wydarzenia te miały miejsce około XI wieku. Z biegiem lat popularność napoju wzrastała i rozprzestrzeniała się po świecie. Do południowo-wschodniej Europy kawa zawitała dopiero w XVI wieku, przypuszcza się, że około 1615 roku, kiedy to kupcy pochodzący z Wenecji przywieźli do kraju pierwsze worki z kawą.

Kawa w Polsce

W Polsce kawa znalazła się za sprawą handlu z Turkami, co miało miejsce w XVII wieku. Pierwszą polską kawiarnię założono w Gdańsku, w którym do dziś pojawia się wiele kawiarni i kawiarnio-cukierni. Początkowo najbardziej popularną kawą, była kawa z grubą warstwą tłustej śmietanki. Obecnie istnieje wiele kawiarni i pijalni kawy, w których można uraczyć się aromatycznym napojem i zjeść do tego domowej roboty ciasto. Wyposażenie kawiarni musi być dobrze przemyślane i funkcjonalne. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz profesjonalnych ekspresów do kawy, dyspenserów  jak i młynków do mielenia ziaren kawy . Nie zapominajmy również, że ogromne znaczenie ma również sposób podania kawy, a więc w odpowiednim naczyniu. W zależności od rodzaju kawy jest ona podawana w specjalnie do tego przeznaczonej filiżance, o różnej pojemności. Dobór filiżanki nie dzieje się przypadkowo. Odpowiednio wybrana filiżanka, gwarantuje odpowiedni rozkład płynu w naczyniu, dzięki czemu smak i aromat kawy jest właśnie taki, jak powinien. I tak na przykład:

  • cappuccino podaje się w filiżance wybrzuszonej po bokach i rozszerzającej się ku górze, o pojemności 150-200 ml,
  • cafe frappe, czyli kawę mrożoną, podaje się w wysokiej filiżance bez uszka,
  • espresso podawane jest w malutkich filiżankach o pojemności 50-80 ml,
  • americano zaś podawane jest w filiżance o różnym kształcie, jednak wymagana jest jej pojemność 150-300 ml.

Komentarze do wpisu (0)

Dane osobowe, które pozostawiasz w komentarzu, będą użyte w celu publikacji na naszej stronie pod komentowanym artykułem. Więcej w Polityce prywatności. Jednocześnie zostałam/em poinformowany, że administrator zastrzega sobie możliwość moderacji komentarzy lub odmowy ich publikacji jeżeli będą naruszać Regulamin, przepisy prawa lub zasady współżycia społecznego.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl